Vieta manām pārdomām par tehnoloģijām (un ne tikai par tām), interesantākām tehnoloģiju un zinātnes ziņām un sasniegumiem, kā arī dažiem jokiem jautrākai dzīvei.

piektdiena, 2014. gada 30. maijs

Planšetdatora apskats: Lenovo Thinkpad Helix

Biju dabūjis uz nedēļu patestēt tādu interesantu datoru kā Lenovo Thinkpad Helix. Tas līdzinās parastam portatīvajam datoram - atlokāms ekrāns un ir pieejama klaviatūra. Bet tam ir viena neliela atšķirība - ir iespējams noņemt nost ekrānu un to izmantot kā pilnvērtīgu planšetdatoru.

Vispirms nedaudz par tehnisko pusi. Šis planšetdators ir 296.1 x 187.3 x 11.6 mm liels un 835 gramus smags. Ja izmanto arī pievienoto klaviatūru, tad visas iekārtas biezums uzreiz palielinās par 20.4 mm un svars pieaug par 1.67 kg. Tā ekrāns ir 11.6" liels ar 1920x1080 px lielu izšķirtspēju. Pašu datoru darbina Intel Core i5 vai i7 procesors un Intel HD4000 grafiskais procesors. Operatīvā atmiņa var būt apjomā līdz 8GB un cietā diska vietā ir SSD disks ar apjomu no 128 GB - 256 GB.
Lietojot šo aparātu kā planšetdatoru, tam ir pieejams 1 USB 2.0 ports un 1 Minidisplay savienojums. Bet, ja to izmanto kā portatīvo datoru, tad tam uzreiz ir pieejams 1 Minidisplay savienojums un 2 USB porti.
Datu pārraides ziņā šis dators atbalsta bezvadu a/g/n standartus un ir arī pieejams Bluetooth v4.0. Tam visam vēl papildus var ievietot SIM karti un izmantot mobilo datu pārraidi. Diemžēl šis modelis neatbalsta Latvijā esošo 4G tīklu un nebija iespējams izmantot visas 4G priekšrocības.
Pašam planšetdatoram ir arī iebūvēti stereo skaļruņi, kas darbojas gan planšetdatora, gan arī portatīvā datora režīmā. Ir arī pieslēgvieta, kurā var pievienot parastās austiņas.
Aparātam ir 2 kameras - aizmugurē esošā kamera spēj uzņemt 5 MP bildes, bet priekšpusē atrodas 2 MP kamera.
Oficiāli darbošanās ilgums tiek noteikts kā 6 stundas planšetdatora režīmā un 10 stundas portatīvā datora režīmā. Bet praktiski man portatīvā datora režīmā izdevās to palietot 8 stundu ilgumā, bet planšetdatora režīmā maksimālais laiks bija ap 4.5 stundām.

Šis planšetdators ir veidots klasiskajā Lenovo Thinkpad sērijas izskatā - melnā krāsā, īpaši neko neizskaistinot un neizpušķojot. Esošajiem Thinkpad sērijas lietotājiem varētu patikt šāds izskats. Manās rokās nonākušajā datorā bija Intel Core i7 procesors ar 2 GHz taktsfrekvenci, 8 GB lielu operatīvo atmiņu un 256 GB lielu SSD disku. Un to visu darbina Windows 8.1 Pro.

Lietot šo planšetdatoru var 3 veidos - kā parastu planšetdatoru, kā normālu portatīvo datoru un kā planšetdatoru ar palielinātu baterijas ietilpību (ekrāns tiek iespraust otrādāk). Pats ekrāns ir glancēts un tas mazliet sagādāja problēmas - pēc kāda lietošanas laika uz ekrāna jau bija pilns ar maniem pirkstu nospiedumiem un švīkājumiem. Arī dienas gaismā ārpus telpām nebija īpaši labi to lietot, jo atspīd apkārtējās vides gaisma.
Kā vienu no ieguvumiem šajā datora var minēt jau sen aizmirsto irbulīti. Ar tā palīdzību ir iespējams gan rakstīt un zīmēt, gan arī rediģēt attēlus. Mazliet vairāk patrenējoties, es jau varētu šo planšetdatoru izmantot kā pilnvērtīgu piezīmju bloku un visu rakstīt tajā ar roku.
Šim modelim komplekta nāca arī normāla klaviatūra ar iebūvētu akumulatoru, kas uzlādē arī pašu planšetdatoru. Taustiņu izmēri ir gandrīz normālas klaviatūras taustiņu lielumā un rakstīšana nesagādāja nekādas grūtības. Ja nu vienīgi visi speciālie F taustiņu bija pieejami tikai caur Fn taustiņa nospiešanu. Parastajos portatīvajos datoros tas ir otrādāk. Un arī Delete/Home/End/PageUp/PageDown taustiņi bija izmētāti pa klaviatūru, lai aizpildītu tukšās vietas

Lai sāktu darboties ar šo datoru, sākumā norādīju, ka slēgšos klāt ar savu Microsoft Live kontu. Norādīju savu e-pasta adresi, ievadīju paroli un bija nepieciešams mazliet pagaidīt, kamēr esošais dators tiek nosinhronizēts ar maniem otra datora iestatījumiem. Pēc kāda laiciņa visi iestatījumi bija sinhronizēti un darboties varēja gluži tāpat, kā ar savu otru datoru. Manas iegādātās aplikācijas uzreiz bija pieejamas lejupielādei un pat Desktop režīmā esošā fona bilde bija iestatīta.
Uzsākot darbu ar šo datoru, parādās klasiskais Windows 8 sākumlogs. Planšetdatora režīmā lietošana ir ļoti ērta un pašsaprotama - pavelc ar pirkstu pa labi vai pa kreisi, lai izmantotu sākumekrānu. Vai arī pavelc uz augšu, lai piekļūtu papildus instalētām aplikācijām un programmām, kas netiek attēlotas sākumlogā.
Arī visas Windows 8 aplikācijas strādāja lieliski - gan planšetdatora režīmā, gan arī portatīva datora režīmā.
Mazliet vairāk problēmas sākas Desktop režīmā, jo tad tikt galā tikai ar skārieniem uz ekrāna bija mazliet pagrūti, jo visas izvēlnes, pogas un aizvēršanas logi bija samērā mazi un neērti spiešanai ar pirkstiem.

Lasīt e-grāmatas uz šī datora nebija nekādu problēmu - gan ar DRM aizsardzību aizsargātas e-grāmatas, gan arī bez aizsardzības esošās e-grāmatas, jo, kā jau kārtīgam Windows datoram pienākas, tam varēja uzinstalēt Adobe Digital Editions programmu un tajā lasīt e-grāmatas. Ja uz datora lapas pāršķiršana notiek ar peles vai klaviatūras palīdzību, tad planšetdatorā bija problēmas ar pāriešanu uz nākošo lapu, jo šī programma nav veidota ar skārienjutīga ekrāna atbalstu un ar pirkstu bakstīt pāriešanu uz nākošo lapu bija diezgan problemātiski. Tāda pati problēma ir arī citām programmām, kas nav speciāli veidotas skārienjutīgu ekrānu izmantošanai.
Izmēģināju uz šī planšetdatora arī apgāda Zvaigzne ABC izdotos interaktīvos mācību materiālus. Izdevās gan uzinstalēt, gan arī tos palietot. Nekādu īpašu pārsteigumu šeit nebija un viss strādāja korekti.

Spēļu spēlēšana arī izrādījās kā viena interesanta padarīšana. Ja no Windows veikala iegādātās spēles gāja ļoti labi, pat Asphalt 8 varēja spēlēt bez jebkādām aizķeršanām, tad parastās, vecās, Windows spēlītes negāja kā gribētos. Pamēģināju savu iemīļoti Need for Speed: Porsche Unleashed un bija liela vilšanās - grafika raustījās un lēkāja ar samērā lieliem taisnstūriem un nekādā veidā nebija iespējams šo spēli paspēlēt, jo klaviatūras norādītie taustiņi negribēja darboties.

Mūzikas klausīšanās un video skatīšanās bija pavisam cita lieta, ja to klausījās ar austiņām. Mūzika skanēja ļoti labi un man ļoti patika. Varēja izbaudīt gan klasiskās mūzikas izpildījumu, gan arī mūziku ar dziļiem basiem un arī parasto pop un rokmūziku. Pavisam cita lieta bija, kad skaņu laiž uz planšetdatora skaļruņiem. Tad tomēr mūzikas skanējums nebija tik labs un daudz mūzikas skanējuma palika nesadzirdēts. Bet, ja pa rokai nav austiņas un mūzika jāatskaņo plašākam cilvēku lokam, tad šādi to var arī darīt.
Video skatīšanās arī bija laba. Šis planšetdators spēja atskaņot jebkādu H.264 formāta esošo filmu. Visi video tika atskaņoti ļoti labi un bez jebkādam aizturēm un aizkavējumiem.

Bet ar bildēm gan ir mazliet problēmas, kaut gan šis planšetdators nav paredzēts bilžu bildēšanai. Bilžu kvalitāte nebija nekāda spīdoša, kaut gan tuvplāna bildes sanāca pat diezgan labas.
Pat no priekšējās kameras bildes kvalitāte sanāca gandrīz tāda pati kā aizmugurējai kamerai.

Savukārt bilžu pārlūkošana bija ērta un vienkārša. Krāsas bildēs tika attēlotas ļoti labi un pārlūkošana nekādas grūtības nesagādāja.

Nobeiguma vietā.
Šis planšetdators man pašam patika. Tas bija ērts lietošanā gan kā planšetdators, gan arī kā portatīvais dators un šīs iekārtas datorjauda ir pietiekami liela, lai ikdienā to varētu izmantot kā pilnvērtīgu datoru.
Sākšu ar negatīvajām lietām. Vispirms man nepatika planšetdatora darbošanās ilgums. Lai cik arī tas dīvaini neizklausītos, gribētos tomēr ar planšetdatoru padarboties mazliet ilgāk nekā tikai 4 stundas.
Otra lieta ir planšetdatora svars - kopā ar pievienoto klaviatūru tas jau sver palielu smagumu, kas apkārt ir jāstaipa Bet to atsver lielāks akumulatoru darbības laiks.
Kā trešā lieta, kas man nepatika, bija uzņemto bilžu kvalitāte, bet jāņem vērā, ka planšetdatoram tā nav primāra funkcija.
Vēl viena nepatīkama lieta - ja ilgāk darbojas ar planšetdatoru, tad aizmugurējā daļa tam krietni uzsilst, pat tikai klausoties parastu mūziku. Un tad jau arī sāk darboties dzesēšanas sistēma, kas ar ventilatoru palīdzību pūš laukā gaisu un rada nelielu šņākoņu.

Visvairāk man šajā planšetdatorā patika tieši vecais labais irbulītis. Bija ļoti ērti to lietot gan rakstīšanai, gan arī zīmēšanai.
Kā otro patīkamo lietu varu pieminēt tieši šī planšetdatora veiktspēju - ar tādu procesoru, operatīvo atmiņu un SSD diska ietilpību man savam darbam pilnībā pietiek. Domāju, ka arī citiem tas ir pietiekams. Ja vēl pie Minidisplay porta pievieno lielāku ekrānu, tad tas kļūst par ļoti labu darba datoru.
Trešā lieta, kas man ļoti patika šajā planšetdatorā, bija mūzikas klausīšanās, it īpaši ar labām austiņām.
Vēl varu tikai uzslavēt šī planšetdatora korpusa gandrīz matēto izstrādājumu, jo turēt to rokās bija ļoti labi un ērti.

Pats planšetdators bija patīkams un ērts lietošanā. Dateks internetveikalā šo planšetdatoru var nopirkt par apmēram 1925 EUR.

Vēlos arī pateikties Microsoft Latvia par piedāvāto iespēju palietot un patestēt šo planšetdatoru.

Ja Tev ir kas sakāms vai piebilstams, droši to vari atstāt komentāros.

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru